środa, 8 stycznia 2014

Zaproszenie od wędrowniczek

Druhno!

         Składamy na Twoje ręce serdeczne zaproszenie dla wszystkich harcerek w wieku wędrowniczym do pracy w sekcjach tematycznych działających przy Hufcu Wędrowniczek Kraków.
         Czym są i jak działają sekcje? Sekcje są swojego rodzaju klubami zainteresowań prowadzonymi przez wędrowniczki, które do szefowania zgłosiły się same, wiedzione chęcią rozwoju swojej pasji razem z innymi harcerkami. Praca w takim gronie pozwala nam nabywać i szlifować swoje umiejętności ucząc się razem lub od siebie nawzajem, testować swoje możliwości podejmując próby profesjonalnego działania, daje te możliwości, które daje praca w grupie nad wspólnym celem.
         Działania naszych „klubów” są otwarte i niezobowiązujące. Każdą sekcją dowodzi osoba lub grupa osób, która pracuje nad wspólnym celem, a na spotkania lub akcje zaprasza każdą chętną harcerkę.
         W tej chwili w naszym hufcu działa 6 sekcji:
                     Sekcja sportowa – za cel postawiła sobie przebiec do końca roku łącznie 500 km. Zaprasza każdego do dołożenia swojego kilometra. Dziewczyny organizują również wyjścia na ściankę czy lodowisko. Grupa sportowa współpracuje z sekcją sportową działającą przy HAKu, dając tym samym szansę na integracje z harcerzami starszymi.
                     Sekcja kulinarna – regularnym i najbardziej widocznym działaniem sekcji, jest blog kulinarny (amuszamupapu.blogspot.com), na którym dziewczyny publikują swoje przepisy i zdjęcia swoich wypieków. Ponadto zespół odwiedza tematyczne imprezy czy warsztaty.
                     Sekcja modowa – działanie sekcji opiera się na przygotowaniu i przeprowadzaniu sesji zdjęciowych. Trwają przygotowania do pierwszej sesji – jesiennej. Dziewczyny szukają modelek, charakteryzatorek, realizatorów planu, fotografów... Wszyscy zainteresowani mają tu szerokie pole do wykorzystywania swoich umiejętności.
                     Sekcja media – jej głównym zadaniem jest prowadzenie strony hufca na facebooku, tworzenie grafik i materiałów. Niedługo odbędzie się spotkanie o promocji drużyny w internecie oraz spotkanie z laureatem konkursu na najlepszy reportaż, którego konsekwencją będzie nagranie własnego.
                     Sekcja turystyczna – grupa zbiera pasjonatki różnego rodzaju turystyki, dziewczyny poznają różne formy zwiedzania i odkrywania, co jakiś czas wybierają się za miasto, a także spotykają się na różnego rodzaju spotkaniach z podróżnikami.
                     Sekcja filmowa – kręci film! Powoli powstaje scenariusz na film dokumentalny o pasjach młodzieży. Reżyser szuka chętnych do zagrania, a także do wszystkich działań realizatorskich.

         Zachęcamy do zaangażowania wszystkie harcerki, które chcą rozwijać swoje zainteresowania w grupie takich samych jak one.
        
Wszystkie informacje o spotkaniach pojawiają się na stronie facebook.com/wedrowniczki, a także raz w miesiącu zebrane w jedno miejsce są wysyłane mailem do drużynowych.

Jeszcze raz zapraszamy!

Szefowe sekcji

Zadania zimowiskowe dla drużyn od MChH

Jubileuszowe Zimowisko
Małopolska Chorągiew Harcerek
Luty 2014 

Drużyna wybiera i realizuje jedno zadanie:

Dla drużyn harcerek:
1.      Zastępy rozpalą ognisko na śniegu i ugotują na nim herbatę.
2.      Drużyna zdobędzie okoliczny szczyt, wcześniej przygotuje się odpowiednio do zimowej wędrówki.
3.      Drużyna stworzy foto kronikę z zimowiska, którą można będzie zaprezentować na wystawie jubileuszowej.
4.      ZZ zdobędzie górski szczyt nocą
5.      Kadra drużyny wybierze się na zwiad na miejsce zimowiska przed jego rozpoczęciem. Zdobyte informacje wykorzysta podczas przygotowań do zimowiska. Zorganizuje przemyślaną i potrzebną służbę
6.      Soczi 2014 - ZZ pozna jedną z zimowych dyscyplin olimpijskich (teoria i praktyka)
7.      Miłośniczka Małopolski - podczas zimowiska drużyna odwiedzi jedno miejsce z listy “Miłośniczki Małopolski”
*także dla drużyn wędrowniczek

Dla drużyn wędrowniczek :
1.      Drużyna odbędzie pieszą wycieczkę do miejsca oddalonego o minimum 10 kilometrów od miejsca pobytu
2.      “W głąb historii” - odszukanie ciekawej historii miejsca zimowiska, zgłębienie i udokumentowanie jej w formie: nagrania historii mówionej, filmu, fotoreportarzu, artykułu.
3.      zdobycie górskiego szczytu nocą
4.      Soczi 2014 - drużyna pozna jedną z zimowych dyscyplin olimpijskich (teoria i praktyka)

Dla gromad zuchowych:
1.      W fabułę lub zajęcia wpleciony motyw związany z lokalną  kulturą/zwyczajami/historią/legendą
2.      Gromada zdobywając sprawność Kronikarki/Fotografki stworzy foto kronikę, którą będzie można wykorzystać podczas wystawy jubileuszowej oraz będzie zamieszczony na blogu chorągwii
3.      Gromada wybierze się na wycieczkę 2-3 h (uwzględniając bezpieczeństwo i warunki pogodowe) Zuchy nauczą się przygotowywać do wyprawy (odpowiedni strój i ekwipunek), przyboczne ugotują dla zuchów herbatę na ognisku.
4.      Gromada nagra “film” o tradycjach rejonu w którym mieszkają, w trakcie zimowiska zorganizuje pokaz dla okolicznych mieszkańców :)
5.      Zuchy nową dla nich techniką plastyczną wykonają widokówki z miejsca w którym są na zimowisku. Kartki prześlą na adres chorągwi.

6.      Szóstki. nauczą się gotować/ piec po jednej potrawie regionalnej, sporządzą “raport” ze swojej pracy oraz opracuję przepis i udostępnia na blogu chorągwii.

poniedziałek, 6 stycznia 2014

sobota, 4 stycznia 2014

Wyzwania kadry i zastępów


Zastępy Orlego gniazda!

Zapraszam Was na turniej zastępów hufca! Marzeniem moim jest, by na turnieju stawiły się wszystkie zastępy. Warunek jest jeden: wykonanie przynajmniej jednego zadania z lisy całym zastępem. Zadania są podzielone na trzy kategorie trzech szlaków. To, który szlak i które zadanie wybierzecie, pozostawiam Wam. Liczę na to, że przy wyborze będziecie kierować się swoimi możliwościami oraz ambicją i że zadanie, które wybierzecie, będzie dla Was wyzwaniem.
Zadanie uznam za wykonane, kiedy zobaczę wpis Waszego zastępu – ze zdjęciami i opisem wykonywania zadania – na jubileuszowym blogu chorągwi: http://malopolanki25.blogspot.com/
Do zobaczenia na szlaku harcerskiej przygody podczas Turnieju Zastępów Orlego Gniazda wiosną 2014 roku.

Szlak czerwony
- biwak zastępu,
- specjalizacja zastępu – zastęp zdobywa swoją specjalizację, którą będzie mógł służyć drużynie, co kończy się zdobyciem przez każdą z druhen sprawności adekwatnej do jej poziomu (np. zastęp sanitarny, zastęp fotograficzny, zastęp kronikarski),
- jednorazowa udana służba zastępu (zatwierdzona przed wykonaniem u drużynowej).

Szlak zielony
- wycieczka zastępu poza Kraków,
- zbiórka z innym zastępem z hufca,
- akcja zarobkowa zastępu (przed zrealizowaniem zatwierdzona u drużynowej, zastęp zarobi min. 60 zł).

Szlak niebieski
- wycieczka zastępu w obrębie Krakowa,
- zbiórka z gościem-specjalistą zakończona zdobyciem sprawności przez wszystkie druhny obecne na zbiórce,
- sobotnia zbiórka w terenie (podchody, gra terenowa, inna forma aktywności terenowej).


Targ książek
Niech każda z Was znajdzie jedną interesującą książkę (książki możecie wybierać wspólnie). Dajcie sobie określoną ilość czasu na przeczytanie ich. Po upływie tego czasu spotkajcie się, podzielcie wrażeniami i zamieńcie książkami. A potem jeszcze raz. Tak, by każda z Was przeczytała każdą z wybranych książek.

Nowa umiejętność w 240 minut
Wybierzcie umiejętność, której chciałybyście się wspólnie nauczyć. To może być gotowanie, robienie zdjęć, dobre orientowanie terenu i co tylko jeszcze zechcecie. Na naukę tej umiejętności przeznaczcie maksymalnie +60 min do każdej Waszej rady/odprawy. Możecie co drugie spotkanie przeznaczyć 2h na wspólne gotowanie. Możecie 45 min z każdego spotkania przeznaczyć na wspólną naukę. Możecie w końcu poświęcić jedno wspólne popołudnie, by zdobyć daną umiejętność i uniezależnić to od Waszych innych spotkań. Kiedy wybierzecie już umiejętność, polecam Wam znaleźć nauczyciela, który będzie Wam towarzyszył w nauce. 

Wyzwanie kadry
Wybierzcie wspólne wyzwanie, które będzie dla Was przygodą  i harcem jednocześnie. To może być penetracja jaskini, wyjście w góry, odnalezienie pierwszej drużynowej i zaproszenie jej na spotkanie z Wami lub co tylko jeszcze Wam się zamarzy. Wyzwanie nie musi być czasochłonne – jego realizacja powinna zająć Wam nie mniej niż 90 min. W 90 min też można zrobić coś niezwykłego. Ważne, by była to przygoda i harc oraz byście odbyły ją wspólnie.

Wyzwanie uznam za zrealizowane, gdy opis realizacji wyzwania umieścicie na jubileuszowym blogu chorągwi: http://malopolanki25.blogspot.com/

Termin wyboru wyzwania: 12 grudnia
Termin realizacji wyzwania: czerwiec 2014

     Czuwaj!

 Hufcowa phm. Emilia Sygulska HR