wtorek, 11 listopada 2014

PIERWSZA ZBIÓRKA KURSU ZASTĘPOWYCH AQUILA 2014

Spotkałyśmy się pod Kościołem św. Idziego, gdzie poszłyśmy na Mszę. Po Mszy miałyśmy krótki kominek, na którym zostałyśmy podzielone na trzy zastępy. Potem udałyśmy się na Wawel, po drodze wymyślając w zastępach co nas łączy, a czym się różnimy. Następnie przedstawiałyśmy to przed innymi zastępami. Tam również odbył się apel kursu i sprawdzenie umundurowania. Po apelu każdy z zastępów zadzwonił pod numer podany wcześniej i przeprowadził wywiad z kolejnymi instruktorkami:
- pwd. Julią Bednarek - hufcową hufca Kraków Śródmieście ||| "Flanka" ze szczepu "Słowiki ", byłą drużynową 20 KDH im. Fryderyka Chopina.
- pwd. Aleksandrą Żmudą - komendantką Kursu Zastępowych "Aquila, drużynową 3 KDH "Tatrzańska Brać"
- pwd. Joanną Strumińską, drużynową 6 KDH "Żar"

na temat bycia zastępową. Dowiedziałyśmy się jakie cechy powinna mieć dobra zastępowa i jak powinna postępować. Po przeprowadzonych wywiadach pojechałyśmy do harcówki szczepu Niger. Na drugiej części kominka opowiedziałyśmy o naszych rozmowach z instruktorkami i podzieliłyśmy się nowo wymyślonymi nazwami zastępów. Powstały Dzielne Orły, Szalone Orlęta i Odpowiedzialne Orlice. Następnie nasza komendantka powiedziała nam o sprawach organizacyjnych i kolejnych wyzwaniach. Tak skończyła się nasza zbiórka. Bardzo nam się podobało i nie możemy doczekać się wspólnego biwaku!



Czuwaj !




Zastęp Dzielne Orły z Kursu Zastępowych "Aquila"

wtorek, 14 października 2014

SKĄD NAZWA - "ORLE GNIAZDO"?


Nazwa naszego hufca jest związana z kilkoma różnymi od siebie hasłami: Szlak Orlich Gniazd i piękne wapienne zamki, miejsce lęgowe drapieżnych ptaków a także dla bardziej wtajemniczonych harcerek - Orle Gniazdo nierozłącznie kojarzy się ze wsią Sromowce Wyżne.


"Zimą 1924 r. dom stał już pod dachem. Wykończony został w 1925 r. Nazwano go “Cisowym Dworkiem”, a poświęcenie jego odbyło się 21.VIII.1925 r. przy udziale licznie przybyłych drużyn harcerskich, miejscowej ludności i zaproszonych gości. Cisowy Dworek spełniał różne funkcje. Oficjalnie był “szkołą pracy harcerskiej”, gdzie również prowadzono nauczanie z zakresu szkoły podstawowej, a później niższych klas gimnazjum wg. nowoczesnych zasad pedagogiki pod kierunkiem kwalifikowanych nauczycieli. Olga dążyła do wyrobienia w swoich wychowankach tych cech charakteru, które w przyszłości uczyniłyby z nich pełnowartościowych i użytecznych ludzi. Kładła nacisk zwłaszcza na prawdomówność, samodzielność, pomoc i opiekę wobec słabszych. Uczyła wrażliwości na piękno i szukania go w naturze wokół siebie. Dworek Cisowy i jego “Gaździna” miały wielki wpływ na środowisko wiejskie, podnosząc kulturę życia codziennego, oświatę sanitarną, szerząc czytelnictwo i organizując pracę zarobkową gospodyń i dzieci.

Po pięciu latach obok powstał drugi dom - “Orle Gniazdo”. Nazwę tę nadał Lutyk. Ponadto zbudowano na łące, poniżej Dworku, dom ludowy “Ludowiec”, a w 1936 r. - “Watrę”. Nad kominkiem znajdował się napis: “Niech długo dymi wasz ogień”. Ostatnim domem była “Pustelnia”. Było to osobiste sanktuarium Olgi. W każdym z domów znajdowało się hasło: “W jedności siła” (Dworek Cisowy), “Coraz wyżej” (Orle Gniazdo), “Boże, ci ludzie którzy tu bywają, czego nam życzą, niech to samo mają” (Dom Ludowy), “Idź i czyń” (Watra), “I nic nad Boga” (Pustelnia).Dworek Cisowy przechodził różne koleje losu razem z jego Gaździną, pomimo to trwał na posterunku 14 lat. Dopiero wkroczenie Niemców do Sromowiec 1.IX.1939 r. przerwało jego życie, a Olgę skazało na długie lata tułaczki. Dworek szczęśliwie ocalał w czasie działań wojennych, a po wojnie umieszczono w nim dzieci ze zburzonej Warszawy pod opieką Pogotowia Harcerek. W latach sześćdziesiątych Olga ofiarowała Dworek Cisowy dzieciom z województwa warszawskiego, przekazując go Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego. Do dziś istnieje tam prewentorium dla wątłych dzieci - “Dom Wczasów Dziecięcych”."

środa, 13 sierpnia 2014

Sposoby na ułatwienie sobie nauki i zapamiętanie nowych wiadomości.


     Co prawda wakacje wciąż trwają i temat wpisu może wydawać się nieadekwatny, jednakże warto już teraz zastanowić i odkryć metodę idealną dla nas, która pozwoli nam wkroczyć już za dwa tygodnie w nowy rok szkolny z zapałem i wiarą w siebie. Wśród wielu metod proponowanych zarówno przez naukowców, pedagogów, jak i doświadczonych już uczniów wybrałam kilka tych, które wydały mi się najbardziej skuteczne.

     Jeszcze zanim do nich przejdę chciałam zwrócić uwagę na to, iż bardzo często nie wykorzystujemy potencjału naszych podręczników, opierając się tylko na notatkach zrobionych z tego co usłyszeliśmy na lekcji, a podręcznik tymczasem leży w nienaruszonym stanie na półce. Jest to błąd, ponieważ większość współczesnych wydawnictw oferuje nam książki pełne kolorowych zdjęć, streszczonych podsumowań rozdziałów, powtórzeń z poprzedniej klasy itp., które to podane są w bardzo atrakcyjnej formie i już samo to może nam ułatwić naukę.

Mapa myśli.

   Metoda polega na rozrysowaniu sobie w czytelny i estetyczny sposób danego zagadnienia. Najbardziej skuteczna w większości przypadków jest mapa na planie koła. Jej sporządzenie należy rozpocząć od napisanie na środku kartki głównego pojęcia - słowa klucz. Wokół wpisujemy informacje opisujące, jak daty, miejsca czy dodatkowe pojęcia, połączone prowadzącymi do siebie strzałkami, ważne aby w kolejności tworzącej logiczną całość. Możemy też taką mapę narysować w formie tzw. drzewa.


Tworzenie własnych definicji nowych słów.

     Ta metoda właściwie chyba nie wymaga wiele wyjaśniania. Jest to potwierdzone, iż wytłumaczenie sobie czegoś swoimi własnymi słowami zwiększa szanse na trwałe zapamiętanie tego ze zrozumieniem. Warto by definicja taka zawierała nasze śmieszne skojarzenia, pozornie nie pasujące do tematu, ale za to charakterystyczne i rozpoznawalne dla naszego mózgu.


Układanie pytań do notatki.

    Metoda polegająca na tworzeniu obok naszej notatki drugiej, składającej się z pytań, które mogą paść na teście czy klasówce. W czasie nauki należy zasłonić część z odpowiedzią i uczyć się odpowiadając sobie na pytania.


Stopniowe streszczanie tekstu.

    Metoda ta polega na streszczeniu sobie tekstu, którego chcemy się nauczyć, początkowo z jak największą ilością szczegółów. Następnie stopniowo w trakcie nauki tworzymy kolejne streszczenia składające się tylko z tych informacji,których wciąż nie umiemy, tak aby w końcu nie zostało nam już nic.

wtorek, 17 czerwca 2014

HOPR akcje

Zeszły tydzień był obfity w akcje Harcerskiego 
Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

W piątek 13 czerwca dzielnie pozorowałyśmy na 
Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym. 


Z naszego hufca w katastrofie lotniczej wzięły udział Agnieszka Barszczewska, Jagna Olejniczak, Ania Czesak i Magda Periy. 



Poniżej krótka relacja zza obiektywu, więcej zdjęć i filmików w możecie oglądnąć w galerii 6KDH Źródło:) 



                                        











Następnego dnia pojechałyśmy na Com-Com Zone na Galę Sukcesów Akademii Przyszłości, której główną organizatorką była nasza hufcowa Emilia Sygulska. 

Pogoda od początku płatała nam figle, ale organizatorzy bez problemu poskromili żywioł. 












Ponad 300 dzieci i tutorów (wolontariusze AP) bawiło się przy muzyce ucząc się udzielać pierwszej pomocy, czesać rożne fryzury, malować buzie, żonglować, puszczać wielkie mydlane bańki i wiele innych.



Zdecydowanie największą atrakcją dla dzieci i dorosłych był dmuchany zamek-zjeżdżalnia. 
Podczas gali każde dziecko otrzymało dyplom sukcesów z wypisanymi największymi osiągnięciami w minionym roku szkolnym:) 






www.picasaweb.google.com/6kdhzrodlo

Biwak zastępu – Wilkowisko

   W weekend 7–8.06.2014 r. byłyśmy zastępem na wspaniałym biwaku na Wilkowisku. Wybrałyśmy się w czteroosobowym składzie: ja (Ania), Julka B, Tosia i Agata.

   Nasza podróż rozpoczęła się w sobotni poranek na ul Ogrodowej w Krakowie, skąd,
z pomocą busa, dotarłyśmy do celu. Na początek rozbiłyśmy nasz cudowny zielony namiot i wybrałyśmy się na grę po okolicy, podczas której druhny zdobywały sprawność „znawczyni pogody”, a ja – „meteorolog”. Potem robiłyśmy razem okładki na zeszyty techniką kolażu, po czym zgłodniałe zabrałyśmy się za przyrządzanie obiadku.


Nasza watra zapłonęła od jednej zapałki! Ugotowałyśmy kurczaka w papirusie, ziemniaki w popiele i marchewkę. Do tego na deser pieczone nad ogniskiem jabłka (pycha!!!).
   Po obiedzie i obowiązkowym wykonaniu mnóstwa zdjęć wybrałyśmy się na spacer na Dział. Pod krzyżem na szczycie odprawiłyśmy nieszpory, a potem schodząc, plotłyśmy wianki z polnych kwiatów.


Pod wieczór rozpaliłyśmy jeszcze jedno ognisko. Tym razem jadłyśmy kiełbaski w ramach kolacji i dużo śpiewałyśmy do późna.




Następnego dnia po krótkiej rozgrzewce, zjedzeniu śniadania i odśpiewaniu Godzinek zaczęłyśmy zwijać obozowisko. Następnie z pieśnią na ustach ruszyłyśmy na 10.30 na Mszę do kościoła we wsi, a potem, już z
plecakami – na bus do Krakowa.
   Przez większość soboty była z nami jeszcze Natala z Wilkowiska, z którą się zaprzyjaźniłyśmy i świetnie bawiłyśmy. Przez cały czas pogoda była śliczna i dopisywały nam humory. Był to bardzo intensywnie spędzony czas i wszystkim nam się bardzo podobało. Zrobiłyśmy mnóstwo zdjęć oraz wpis do kroniki zastępu.

Do zobaczenia na harcerskim szlaku.
Czuwaj!
Wrzosy 6KDH Źródło

sobota, 22 marca 2014

Zastępowe w wirtualnej rzeczywistości

Zgodnie z obietnicą zamieszczam post z linkami do ciekawych i przydatnych aplikacji, które możecie wykorzystać w pracy swoich zastępów i drużyn. Dla niewtajemniczonych wyjaśniam, że działanie tych aplikacji zastępowe mogły poznać na warsztatach przeprowadzonych przeze mnie i Gosię Wierzbicką (za harcerskich czasów - Bieroń) w dniu dzisiejszym.

Na początek kilka zdjęć - zastępowe wykonują zadanie na *** sprawność Informatyczki:





Aplikacje dostępne w przeglądarce na Waszych komputerach

  • Google Drive i  Dokumenty Google
    Przechowywanie i udostępnianie innym osobom dokumentów, zdjęć i wszelkiego rodzaju plików. Za pomocą Dokumentów Google możecie stworzyć np. dowolny plik tekstowy (w stylu znanego Wam Worda), arkusz kalkulacyjny (jak w Excelu) i udostępnić go w łatwy sposób innym osobom. Bardzo wygodne!
  • Mapy Google
    Chyba nie trzeba przedstawiać, ale warto przetestować możliwości wyznaczania tras dojazdu/dojścia pieszo oraz edytowania własnych map (zaznacznie na mapie obszaru, wybranych punktów). Możecie stworzyć np. mapę miejsc już odwiedzonych przez Was zastęp.
  • jakdojade.pl
    Jeśli ktoś jeszcze nie zna, to niech czym prędzej pozna :) W skrócie to wyznaczanie tras przejazdu komunikacją miejską. Podaje się miejsce początku, końca, godzinę przyjazdu lub odjazdu i... voila! Widzicie czas przejazdu, trasę, a nawet koszt biletów). 
  • weebly.com
    W kilkanaście minut można stworzyć fajną stronę internetową nie wpisując ani jednej linijki kodu html. Galerie zdjęć, aktualności, formularz kontaktowy mapka - to wszystko i o wiele więcej zrobicie za pomocą prostego "przeciągnij i upuść". Uwaga, to wciąga :) 

Aplikacje na smartfony i tablety

Jest tego dużo, dużo więcej - zachęcam do poszukiwań! 

Bonus na koniec

Na początku warsztatów zastępowe miały mini grę, w której wykorzystawana była Augmented Reality (Rzeczywistość rozszerzona) i Gosia wspominała wtedy o okularach Google. Poniżej możecie zobaczyć filmik pokazujący jak to mniej więcej wygląda z perspektywy osoby noszącej takie okulary:




Asia Jażdżyńska - Motak 
(hufcowa Orlego Gniazda nie tak dawno temu)

środa, 12 marca 2014

Zimowisko Źródła

      
       W tym roku wybrałyśmy się na zimowisko na górę Lubogoszcz w Kasince Małej. W zimowych zmaganiach towarzyszył nam szczep Puszcza oraz 3KDH Tatrzańska Brać. Chcemy się z Wami podzielić jednym z ważniejszych wydarzeń dla naszej drużyny, które miało miejsce na tym zimowisku.
   
Wybór patronki 

       Podczas tegorocznego zimowiska wybierałyśmy patronkę naszej drużyny. Aby dokonać dobrego wyboru, każdy z zastępów przed zimowiskiem, miał przygotować jedną kandydatkę. Na pierwszym kominku, na którym miałyśmy głosować, zastępy przedstawiły swoje propozycje: Meandry przeprowadziły grę o Ince, Wrzosy zaśpiewały piosenkę o Magdalenie Grodzkiej-Gużkowskiej, a Kaskada i Nurt przedstawiły wiersz o Marii Skłodowskiej-Curie. Na tym kominku nie udało nam się jednak wybrać patronki. Dopiero na kominku, kilka dni później po czasie na przemyślenie swojej decyzji, zwyciężyła Magda.

Cieszymy się, że udało nam się wybrać patronkę i mamy nadzieję, że szybką ją zdobędziemy.

       Piosenka autorstwa Wrzosów opowiada historię Magdy, czyli kobiety, która jako 15-latka zaczęła działać w konspiracji jako łączniczka, kolporterka prasy podziemnej, przewodniczka przez "zieloną granicę". Pomagała ratować z getta i ukrywać żydowskie dzieci. Brała też udział w powstaniu warszawskim. Przeszła 6 obozów jenieckich. Po wojnie wróciła do Polski i zajmowała się autystycznymi dziećmi.  Autorka książek dotyczących autyzmu oraz uhonorowana wieloma nagrodami. Zmarła 6 stycznia 2014, w przeddzień swoich 90. urodzin.

Wciąż będziem iść, nieprzerwanie
Choć wokół wojna, umieranie
Choć wokół krzyki, śmierć i trwoga
Choć zawsze kręta będzie droga

Wciąż będziesz iść, nie się bawić
Lecz by żydowskie dzieci zbawić
Od grozy getta, lęku, głodu
Choć nie znasz swego rodowodu

             Z wiarą w następny zakręt drogi
             Nie pewna o swój własny los
             Przejdziesz granicę, zwalczysz wrogi
             Na zawsze z nami jest twój głos

Wciąż będziesz iść, listy nosić
Jako łączniczka, prawdę głosić
Dzieciom i słabszym też pomożesz
Nie tylko walczyć przecież możesz

Wciąż będziesz iść, całe życie
Dobrą być choć to wbrew logice
Niedoścignionych celów ceno
Patronko nasza Magdaleno!

Poniżej krótka relacja z reszty zimowiska napisana przez dwie harcerki z naszej drużyny:

Podczas tegorocznego zimowiska tak jak zawsze był zwiad, gry terenowe i zajęcia. Ale było to wszystko inaczej i o wiele ciekawiej zrobione niż zawsze. Bardzo podobała nam się na przykład gra detektywistyczna i ciekawe sposoby na naprawdę proste rzeczy. Były również zajęcia z improwizacji, które  naprawdę były super. Dla mojego zastępu było to naprawdę świetne zimowisko, szczególnie, że jesteśmy już razem od 3 lat, miałyśmy okazje przeprowadzić swoje pierwsze zajęcia, każda z nas o innym parku narodowym, i nauczyć rożnych umiejętności nowe druhny, dla których był to pierwszy harcerski 
wyjazd.







Ten wyjazd był bardzo oryginalny, a gry i zajęcia niesamowicie ciekawe. Na pewno długo będziemy wspominać to zimowisko;)







  
och. Julia Leżańska i och. Agata Dormus
6 KDH Źródło 

sobota, 8 marca 2014

Kilka słów o mnie

         Cztery lata temu, w czerwcu poszłam na mój pierwszy w życiu egzamin rekrutacyjny do szkoły muzycznej. Tak zaczęła się moja przygoda z muzyką.
         Pierwsza lekcja... Strach, niepokój ale także ciekawość i dobre chęci. Siadam, dostaję ją do ręki. Uczę się podstaw: poprawnie trzymać smyczek, układać lewą rękę na gryfie. Potem gama, "Kurki trzy" Mozarta,
pierwsza audycja (mini koncert dla rodzin uczniów szkoły muzycznej). Potem w drugiej klasie pierwszy konkurs miniatur. Teraz: koncertmistrz, dyplomantka, członek wielu zespołów kameralnych i wiceprzewodnicząca Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia w Wieliczce. Teraz gram 36 etiudę J. Dotzauera:
         Cztery lata łez, uśmiechów, sukcesów i porażek. Wielu poznanych ludzi, przyjaciół, nauczycieli. Tyle koncertów, audycji, konkursów za mną. Kilkadziesiąt utworów trwale zapisanych w pamięci. Etiudy, sonaty, koncert solowy, preludium. Interwały, trójdźwięki z przewrotami, gamy i dominanty septymowe.


A mają pasją jest gra na WIOLONCZELI.


Czuwaj!
zastępowa Orlic z 3 KDH Tatrzańska Brać
och. Julia Żmuda
Bystry Nurt

czwartek, 6 marca 2014

Harce Zastępów Zastepowych Grajcarek 2014




W tym roku rywalizacja zastępów zastępowych odbyła sie 4-5 stycznia. Wystartowałyśmy o godz 10;00 ze Szczawnicy. Czekało na nas pierwsze zadanie - wyczyn, konkretniej mówiąc był to zwiad. Nasz zastęp jeszcze przed harcami wybrał temat terenoznawstwo. Do wyboru były m.in. zwiady: geologiczny, etnograficzny, historyczny. Celem zwiadu było dotarcie do schroniska na Durbaszce, gdzie miały się spotkać wszystkie zz-ty. Po drodze natomiast czekały na nas zadania, które dostałysmy już na początku w kopertach, ale mogłyśmy je otworzyć dopiero jak będziemy w konkretnych miejscach. Żeby je wykonać musiałysmy mocno "wpsółpracować" z terenem .Zaczęłyśmy od wyznaczenia pierwszego punktu do którego miałyśmy dotrzeć. Rzecz jasna za pomocą busoli. Trafiłyśmy do małego muzeum związanego z okolicznymi szlakami i Pienińskim Parkiem Narodowym, w nim za pomocą tablic rozszyfrowałysmy kolejny punkt wycieczki. Tak szlakiem żółtym, a później niebieskim, zaliczając po drodze różne szczyty na godzinę 17 doszłyśmy do schroniska.

Wykończone wędrówką zastałyśmy ciepły posiłek. Po którym odbyły się zajęcia już nie w zastępach, lecz osobno dla przybocznych, drużynowych i zastępowych. Zielonosznurowce w tym ja wyszłysmy na pole, podzielone na patrole miałysmy za zadanie zbudować chatkę. Nauczyłysmy sie również rozniecać ogień magicznym sposobem. Po tym udałyśmy się na wspólny kominek. Podczas niego prezentowałyśmy nasz przedpołudniowy wyczyn oraz składałyśmy układankę z puzzli wykonanych przez zz-ty, na których była przestawiona tożsamość każdego znich. Dzień zakończył bez nocnych ekscesów.

Poranek rozpoczął się jutrznią. Później miałysmy chwilę czasu na obejrzenie kronik wszystkich zastępów i zapamiętanie jak najwięcej z nich. Było nam to potrzebne do gry Tabu, która polega na tym, że jedna osoba dostaje kartę z zapisanym słowem kluczowym oraz 5 innymi słowami, musi naprowadzić resztę zastępu, aby zgadła kluczowy wyraz, ale ni może przy tym używać pozostałych niżej wymienionych wyrazów. Zabawa była przednia i towarzyszyło jej dużo smiechu.

Już ostatnim elementem była gra, w której nie brały udziału druzynowe. Chodziłysmy po różnych punktach, gdzie musialysmy wykorzystać wiedzę i umiejętności ze wszystkich dziedzin o szyfrów, po samarytankę i historię Małopolskiej Chorągwi Harcerek. Na koniec zdobyłyśmy płytkę. Aby zobaczyc co się na niej znajduje musiałyśmy odgadnąć hasło do komputera. Podpowiedzią była tylko kartka z czterema kolorami. Na początku zagadka wydała nam się nie do rozwiązania, lecz wkrótce po długiej burzy mózgów rozkminiłyśmy, że podczas gry różne cyfry były zaznaczone tymi kolorami. Udało nam się wpisać prawdziwe hasło i otworzyłyśmy plik z płyty. Było to zdjęcie szafki elektrycznej, która znajdowała się metr od nas. Pod nią leżały dyplomy dla wszystkich zz-tów. Gdy wzięłysmy nasz, poczułyśmy dużą satysfakcję i radość.

Harce zakończyły się mszą św. i apelem z podsumowaniem wyników. Wygrał zz z Zakopanego, a my zajęłyśmy drugie miejsce. Pozostaje tylko czekać, na kolejne wyzwanie za rok :)






Czuwaj!
sam. Dorota Wejdman Wiercisława
ZZ Wiślanki 13 KDH Gromada Dziewanny






środa, 26 lutego 2014

Szyfry lvl 50, czyli coś więcej ponad to, co już znasz

Chciałabym podzielić się z Wami paroma szyframi, których nie znacie oraz poszerzyć wiedzę o tych, które umiecie. Parę harcerek z Gromady Łady już wie o czym piszę, a resztę serdecznie zapraszam do czytania.

Szyfry “sylabowe”

GA-DE-REY-PO-LU-KI
PO-LI-DE-KU-MA-RY
PO-LI-TY-KA-RE-NU
KA-CE-MI-NU-TO-WY
KO-NI-EC-MA-TU-RY

Szyfr ułamkowy (jedna z wersji)

Przykład:
ZIMOWISKO → 3/6, 1/3, 1/4, 3/4, 1/6, 1/3, 2/5, 3/3, 3/4

Szyfr cmentarny

Jeden z tekstów zaszyfrowanych przy użyciu szyfru cmentarnego znajduje się na cmentarzu kościoła Świętej Trójcy w Nowym Jorku, datowany na 1794 r., drugi na cmentarzu nowojorskiego kościoła św. Pawła - 1796 r.


Szyfr kołowy


Przykład:
ZIMA → 

Szyf Mafeking


Źródło: http://www.zdhzarzewie.pun.pl/

Każdą szyfrowaną literę zapisujemy jako literę (pierwszego wiersza) i cyfrę, z krzyżujących się kolumny i wiersza.

Przykład:
Robert Baden Powell = M3N2A1K1M3F3 A1M1E1K1I2 G2N2K3K1E2E2

Szyfr płotkowy

Klasyczny szyfr przestawieniowy, w którym tekst jest zapisywany w postaci płotka, gdzie kluczem jest wysokość płotka. Szyfrogram powstaje poprzez szczytanie wierszami tak zapisanego tekstu.

Przykład:

1.    Tekst niezaszyfrowany:
LITWOOJCZYZNOMOJATYJESTESJAKZDROWIE
2.    Tekst zapisany w postaci płotka o wysokości 4:

3.    Tekst czytany wierszami zaszyfrowany:
LJOYSRIOCNMTJEJDOTOZZOAETAZWEWYJSKI

Szyfr zamienny

Polega na zamianie danej litery na odpowiadającą jej w kolumnie, np. C → N, N → C.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
P
R
S
T
U
W
Y
Z

Przykład:
ZIMOWISKO → LUBDJUGYD

Szyfr AtBash

Szyfr AtBash, to wywodzący się z tradycji żydowskiej szyfr monoalfabetyczny, podstawieniowy. Zamiast każdej z liter alfabetu jawnego, podstawia się literę, która leży w takiej samej odległości od końca alfabetu, co dana litera od początku. W praktyce polega to na odwróceniu alfabetu.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
W
Y
Z
Z
Y
W
U
T
S
R
P
O
N
M
L
K
J
I
H
G
F
E
D
C
B
A

Przykład:
ZIMOWISKO → AOKICOFMI

Szyfr Cezara

To jeden z najstarszych i najbardziej znanych szyfrów. Posługiwał się nim Juliusz Cezar. Jest szyfrem, monoalfabetcznym, podstawieniowym. Najpierw należy stworzyć alfabet, którego używa sie do szyfrowania. Samo szyfrowanie polega na zastąpnieniu danej litery kolejną odległą o 3 znaki w alfabecie.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
W
Y
Z
W
Y
Z
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U

Przykład:
ZIMOWISKO → UFJLSFOHL

Morse

Źródło: http://www.forum.zspzydowo.pl/


Kod semaforowy

Kod semaforowy używany jest najczęściej w marynarce wojennej aby przekazywać sygnały w wypadku uszkodzenia radia, lub gdy obowiązuje cisza radiowa. Marynarz który przekazuje informacje używa dwóch flag, w kolorze żółto czerwonym, podzielonych skośną linią (żółty przy trzonku flagi i na dole, czerwony w górnej zewnętrznej części). Nadawanie polega na ustawianiu flagi prawej i flagi lewej w jednym z pięciu położeń: dół, góra, nisko, wysoko, na zewnątrz. Sam kod jest niezwykle prosty do zrozumienia. opiera się na tak zwanych kołach. Ustawiamy lewą flagę w dół i kolejne pozycje prawej flagi oznaczają kolejne litery, gdy dojdziemy do końca ustawiamy prawą flagę w pozycji "nisko" i wykonujemy obrót lewą flagą wyznaczając kolejne litery. I tak aż do końca alfabetu, czyli siódmego koła. Taki system jest dużo szybszy niz nadawanie Alfabetem Morse'a.

Źródło: http://www.zhppgk.org/

Mikrokropki

Niezwykłym sposobem ukrycia faktu istnienia wiadomości jest mikrokropka (mikrofotografia), nazwana przez dyrektora FBI J. Edgara Hoovera “szpiegowskim arcydziełem wroga”.

Mikrofotografia to zdjęcie rozmiarów zwykłej kropki, na którym był uwieczniony list napisany czcionką maszynową standardowych rozmiarów. Ta metoda również była używana podczas II wojny światowej i dopiero w 1941 roku alianckim technikom udało się odkryć na czym polegał ten sposób ukrywania informacji.

Mikrokropka udawała zwykłą kropkę w liście jednego z domniemanych niemieckich agentów i odkrył ją jeden z techników dopiero po tym gdy ujrzał odblask światła na powierzchni koperty, po czym ostrożnie oderwał mikrofotografię, udającą zwykły znak interpunkcyjny.

Steganografia dźwiękowa

Celem steganografii jest ukrycie wiadomości wewnątrz innej wiadomości w taki sposób, aby przeciwnik nawet nie był w stanie wykryć, że występuje druga, sekretna informacja. Steganografia dźwiękowa skupia się na ukrywaniu informacji na nośnikach dźwiękowych (np. piosenkach).

Program MP3Stego (WAV → MP3)

Ukrywanie:
2.    Rozpakuj plik i zapamiętaj, gdzie to zrobiłaś (np. C:/Pobrane/MP3Stego - dalej Twoje miejsce rozpakowania pliku będzie nazywane TWOJA_ŚCIEZKA).
3.    W rozpakowanym folderze powinny być m.in. pliki Decode.exe i Encode.exe.
4.    Jest tam też plik hidden_text.txt - trzeba go tworzyć i zapisać w nim wiadomość do ukrycia, np. “Zimowisko”.
5.    Do tego samego folderu trzeba skopiować plik dźwiękowy o rozszerzeniu WAV.
6.    W Windowskie kliknij START → Wszystkie programy → Akcesoria → Wiersz polecenia (otworzy się czarne okienko).
7.    W okienku pisz “cd TWOJA_ŚCIEZKA”, np. cd C:/Pobrane/MP3Stego.
8.    Wciśnij Enter.
9.    W okienku wpisz encode -E hidden_text.txt -P pass source.wav result.mp3 i wciśnij Enter i poczekaj aż skończy się “szyfrowanie”..
            hidden_text.txt - plik z tekstem do ukrycia
            source.wav - plik dźwiękowy, w którym ukryjemy wiadomość
            result.mp3 - plik, który zostanie utworzony podczas “szyfrowania” i pojawi się w TWOJA_ŚCIEŻKA
10.  W pliku result.mp3 jest teraz zaszyfrowana Twoja wiadomość! UWAGA: niektóre pliki nie działają i pojawia się błąd dla kroku 9. Wtedy trzeba sprobować z innym plikiem.
Odkrywanie:
1.    Wykonaj kroki ukrywania 1 - 8 (chyba, że są już zrobione).
2.    Upewnij się, że plik result.mp3 z ukrytą wiadomością jest w folderze znajdującym się w TWOJA _SCIEŻKA (w przykładzie result.mp3).
3.    W okienku wpisz decode -X -P pass result.mp3 i wciśnij Enter.
4.    W folderze znajdującym się w TWOJA_ŚCIEZKA pojawi sie nowy plik. Otwórz go i zobaczysz odczytaną wiadomość.

Program MP3Stegz (MP3 → MP3)

1.    Ściągnij plik z http://sourceforge.net/projects/mp3stegz/
2.    Rozpakuj plik, wejdź do rozpakowanego folderu i uruchom plik mp3stegz.exe.
3.    Pojawi się okienko, w którym w odpowiednich miejscach wpisuje się tekst do ukrycia, wczytuje plik mp3 do ukrycia oraz do odczytania.

QR Code

Kod QR (Quick Response - szybka odpowiedź), podobnie jak zwykły kod kreskowy, służy do kodowania znaków w taki sposób, aby mogły być błyskawicznie odczytane przez specjalne czytniki. Pierwotnie wymyślono je do celów przemysłowych i transportowych (oznaczone nimi przesyłki mogą być błyskawicznie rozpoznawane i kierowane w odpowiednie miejsce fabryki czy sortowni).

Obecnie znajdują zastosowanie również w codziennym życiu - wystarczy komputer z kamerką lub telefon z wbudowanym aparatem i odpowiednią aplikacją, aby w ułamku sekundy rozszyfrować zawartość gmatwaniny czarnych i białych kwadratów. Kody QR najczęściej stosuje się obecnie w reklamach i gazetach, bo za ich pomocą można bezproblemowo przekazać użytkownikowi na przykład skomplikowany adres internetowy.

Odczytywanie:
1.    Ściągnij na telefon aplikację do odczytywania QR Kodów (np. QR Code Reader na Androida).
2.    Uruchom aplikację i zrób zdjęcie kodu.
3.    Aplikacja wyświetla zakodowaną informację.

Własny QR Code:
Wejdź na stronę do generowania GQ Code, np. http://www.qr-online.pl/index.php. Zwykle wystarczy wpisać tekst i kliknąć przycisk w stylu “Genreruj”.